IFBB PRO LİGİ VE IFBB AMATÖR LİGİ

IFBB PRO LİGİ VE IFBB AMATÖR LİGİ

IFBB PRO LİGİ VE IFBB AMATÖR LİGİ

IFBB Pro Ligi

IFBB ile ilgili neler olup bittiğini sordum ve bugün IFBB ile ilgili çok şey var. Anladım, kafa karıştırıcı, o kadar ki bazen IFBB Promoters'ı yanlış IFBB logosunu kullanırken bile gördüm!

*** 2 farklı IFBB ligleri var. ***

IFBB Pro League, IFBB amatör liginden farklıdır. Jim Manion, IFBB profesyonel ligini yönetiyor. IFBB profesyonel ligi de Weiders tarafından başlatıldı. Her IFBB Pro'nun IFBB Pro Ligi ile bir sözleşmesi vardır.

IFBB Amatör, Rafael Santonja tarafından işletilmektedir. Bu amatör bir organizasyondur ve temel olarak NPC'nin uluslararası versiyonudur.

En son amatör Olympia'da IFBB Amatör Ligi ile ilgili sorunlar olduğu için, profesyonel lig IFBB Amatör Ligi yarışmalarını IFBB Pro statüsüne giden bir yol olarak tanımayacak. Ancak, onlar (Jim) şimdi uluslararası TÜM amatör liglere açık olacak olan profesyonel elemeler sunacaklar.

Bunun en önemli kısmı NPC Amatörleri, IFBB profesyonelleri veya ABD'deki gösterilerimiz için hiçbir şeyin değişmemesidir. 
 

 1. IFBB Profesyonel Lig , ABD'de bulunan ve Jim Manion'un yöneldi. Bu, şu ana kadar dünyanın en prestijli vücut geliştirme etkinliğini, Mr. Olympia'yı ve ABD'deki ve uluslararası çaptaki diğer önemli etkinlikleri yapmaktan sorumlu olan organizasyondur.
 2. IFBB Amatör Uluslararası , İspanya merkezli ve Dr. Rafael Santonja tarafından yöneldi. ABD de dahil olmak üzere dünya çapında tüm IFBB amatör etkinliklerini düzenleyen kurum budur.
 3. NPC (Ulusal Fizik Komitesi) , ABD'de yer alan ve aynı zamanda Jim Manion'la başkanlığındaki. Teknik olarak, bu “son bölünmeden önce” IFBB Amatör Enternasyonal'in bir parçasıydı ve temel olarak ABD'deki IFBB için amatör ligdir. Bununla birlikte, her zaman IFBB Amatör Uluslararası için ayrı bir varlık olarak çalıştırılmıştı.
   

  IFBB'deki son bölünme, Eylül ayında Las Vegas'ta düzenlenen 2017 Mr. Olympia haftasonunda IFBB Amateur International ile NPC arasında meydana gelen büyük bir anlaşmazlığı takip ediyor. İkisi arasında bir tür güç oyununun sonucu olmuş gibi görünüyor.

  Olympia hafta sonundan önceki Çarşamba günü, NPC başkanı Jim Manion IFBB Amateur International yetkilileriyle iki saat görüşerek, görmek istediği bazı değişiklikler konusundaki endişelerini dile getirdi, ancak görünüşe göre iki taraf arasında hiçbir anlaşma sağlanamadı.

  Bu toplantı sonrasında, iki taraf arasındaki görüş farkı, IFBB Amatör Enternasyonal'in NPC'lerin hakimlerinin olayı kontrol altına alması için ısrar etmeleri nedeniyle hafta sonu boyunca düzenlenen Amatör Olympia'yı yargılamaya katılmayı reddettiği zaman açıkça arttı. IFBB Uluslararası Amatör yetkililer olayı toplu halde çekmeye karar verdi.

  Etkinliğin ardından, NPC hakimlerinin uluslararası bir karta sahip olmadığından, NPC hakimlerinin uluslararası IFBB Amatör Uluslararası hakemlerle aynı niteliklere sahip olmadığını belirten CSFF (Güney Amerika Vücut Geliştirme ve Zindelik Konfederasyonu) tarafından halka açıklandı.

  IFBB Amatör Enternasyonal, NPC’nin Olympia haftasonunda meydana gelen olaylar nedeniyle geçici olarak askıya alınacağını belirterek bir soruşturma bekleyen bir basın açıklaması yaptı.

  Buna cevaben, hem NPC hem de IFBB Profesyonel Liginin başkanı olarak Jim Manion, her iki organizasyonun da IFBB Amateur International ile tanışmak ya da bunlara bağlı kalmaktan vazgeçerek aşağıdaki resmi beyanı açıkladı:

  Jim Manion, artık IFBB Amateur International’a ihtiyaç duymadığına karar verdi ve NPC ve IFBB Profesyonel Ligi’nde operasyonlarını onlarsız sürdürmeyi seçti.

  Not: 2018 yılı itibari ile Dünya genelinde IFBBPRO LUEAGUE amatör ligi olan NPC eleminasyonları yapılmaya başlanmıştır ve Mr.OLYMPIA giden tek YOL, NPC ve IFBBPRO olmuştur.
  IFBB ELİTE PRO CARD ALAN KİŞİLER Mr.OLYMPİA GİDEMİYORLAR.